Leş Çiçek, kimilerinin bildiği adıyla Ceset Çiçeği. Bu adı ile bile ürkütebilen dev çiçek hakkında neler biliyorsunuz? Bu yazımızda size Amorphophallus Titanum yani Leş Çiçeği anlatacağız!

Bu çiçeğe adını veren elbette salgıladığı koku. Çiçek denilince aklımıza gelen ilk şey elbette güzel bir kokudur. Öyle ki parfümler, oda spreyleri ve güzel kokuyu paylaşan her şey çiçeklerden ilham alınarak yapılır. Fakat bu sefer durum başka. Amorphophallus Titanum o bildiğiniz çiçeklere hiç ama hiç benzemiyor.

Leş Çiçek
Görsel Kaynak: Elite Readers

Çiçeği bulan kişinin adı Odoardo Beccari. Botanikçi Beccari bitkiyi 1878 yılında keşfediyor. Ancak onu alıp evimin bir köşesinde büyüteyim diyemiyorsunuz. Ya da bahçenize bu çiçekten ekmek fikri aklınıdan geçmiyor. Bu sebeple bakım detaylarını vermemize lüzum yok herhalde.

Sıcak ve geniş bölgeleri seven bu çiçek Endonezya’ya özgü ve oldukça nadir açıyor. Açtığında ise bu durum yalnızca 1-2 gün sürüyor. Saat başı 1-2 cm açarak kendini sergileyen çiçek ardından yine eksi şekline geçiyor. Çiçeğin ömrü nereden baksanız 40 sene. Ancak her yıl açtığını söyleyemeyiz. Hatta o kadar nadir açıyor ki belki ömrü boyunca bir elin parmaklarını geçmez çiçeklerini açtığı an. Boyu ise 3 metreyi aşabiliyor. Bilinen en büyük çiçek olduğunu da ekleyelim bu vesileyle.

Neden kokuyor?

Böcekler için oldukça cezbedici kokusu olsa da insanlar için tiksinti veren bir kokusu olduğu söyleniyor. Çürümüş bir hayvan etini andıran kokusu o kadar keskin ki, onu keşfedenlerin yanlarına ulaşabilmeleri de hayli zor oluyor. Kokuyu yayma sebebi de tabii ki sinek ve böcekleri kendine çekmek. Neden bu şekilde koktuğuna gelince oldukça basit.

Bu aslında bir çeşit savunma mekanizması. Ancak bitki, çürüyen bir et neden kokuyorsa o sebepten kokuyor. Yani çürüyen et kokusuna sebep olan kimyasallar bu çiçekte de bulunuyor. Tabii çürümüş eti oldukça seven sinek ve böcekleri de bu kokusu ile kendine çekiyor. Ancak ne yazık ki bu çiçekten umduğunu bulamayan böcekler sadece tozlaşmasına yardımcı oluyorlar çiçeğin. Yani tek taraflı bir fayda sağlanıyor demek mümkün.

leş çiçek
Görsel Kaynak: The Globe and Mail

Yukarıdaki fotoğraf 2011 yılına ait. İsviçre’de Basel Üniversitesinin Botanik bahçesinde 75 yılın ardından ilk kez açan ceset çiçeği herkesi heyecanlandırmışa benziyor. Yani bu çiçeğin yalnızca böcekleri değil, bir şekilde insanları da çekebildiğini söyleyebiliriz. 2,5 metre uzunluğundaki bu çiçek aynı zamanda 90 kilo.

Maskesiz etrafında durma şansının oldukça düşük olduğu söylenen bu çiçeği fotoğraftaki kişiler nasıl rahat karşılamış anlamak zor doğrusu.

Dünyanın hem en pis kokan heme de en büyük çiçeği olma ünvanını kendinde saklı tutan Amorphophallus Titanum hakkında bizim sizlerle paylaşacağımız bilgiler bu kadar. Siz bu çiçek hakkında neler biliyorsunuz? Ya da bir gün bu ilginç çiçeğin açışını izleyenlerden biri olmayı ister miydiniz? Bizlerle yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required