Çiçek Sularken Yapılmaması Gereken Hatalar

2Çiçek sulama hafife alınacak bir şey değildir, sulama miktarı, sulama stili ve birkaç küçük detaya dikkat edilmezse çiçeğinize can veren bu eylem, onun sonunu getirebilir. Gelin sulamaya karşı dikkat edilmesi gereken noktaları birlikte öğrenelim!

Evimizde ve bahçemizde çiçekler bize her zaman eşlik ederler. Her daim güzelliklerini bizim için sergilerler. Onların bu güzelliklerini sergilemeye devam etmeleri için belli bakımlarının aksatılmaması gerekir. Sulama da bu bakımlardan birisi. Gelin hep birikte çiçek sularken yapılan temel yanlışları öğrenelim ve çiçeklerimizi güzelliklerinden mahrum bırakmayalım.

çiçek sulama
Görsel Kaynak: gifer

Çiçeksiz ev biraz boş, biraz ruhsuz gelir bana. Sanki bir şeyler hep eksikmiş gibi, perdeler ile koltuklar değil de evin tamamı birbiri ile uyumsuzmuş gibi. Çiçek derleyicidir, büyünleyicidir, mutluluk vericidir. Evimizde ve bahçemizde bulunan çiçeklerin sağlıklı bir şekilde büyümelerini istiyorsak bilhassa sulamayı dikkatli yapmalıyız. Bu yazıda sizlere sulama konusunda doğru bilinen ve sık yapılan bazı yanlışları anlatacağız.

  • Öncelikle her bitkinin suya olan ihtiyacı farklıdır. Elinize bİr ölçü kabı alıp hepsine aynı miktarda su vermekten vazgeçin. Her çiçeğin saksı boyutuna, türüne ve boyutuna göre hatta terleme miktarına göre bir sulama ihtiyacı vardır. Eğer bir çiçek sahiplendiyseniz onun bakımını iyice araştırmadan kafanıza göre sulama yapmayın. Sulama için bir takvim tutun ve her zaman aynı günde, aynı ölçü ile su verin.
  • Sulama yapmak için bitkinizin tamamen kurumasını beklemeyin. Toprak nemini kaybetmeye başladığı anda suya ihtiyaç duyar, toprağı çatlatmayın.
sulama gif
Görsel Kaynak: sutton silver
  • Sulama yaptığınız suyun ısısına dikkat edin. Çok sıcak veya çok soğuk sular ile bitkinizin köklerine zarar verebilirsiniz. Oda sıcağında bekletilmiş su kullanmanız önerilir. Eğer musluktan doldurduğunuz su ile sulama yapacaksanız suyunuzu bir gün dinlendirmeniz daha olumlu bir sonuç almanıza sebep olabilir, böylece su hem uygun sıcaklıkta olacak hem de kireç var ise dibe çökecektir.
  • Yazın ve kışın bitkinin istediği su miktarı değişir. Bu miktarı bitkinizi gözlemleyerek yapabilir ve havaların ısınmaya başladığı zamanlarda düzenleyebilirsiniz.
  • Yalnızca su miktarı değil, saksı türü de sulamada çok önemlidir. Drenaj deliği olmayan bir saksı tercih etmeyin. Çiçek sulama sonrasında yapılan büyük hatalardan biri de drenaj deliğinden tabağa akan suların alınmaması ve toprağın geri çekmesinin beklenmesi.
  • Bitkinizin kumunun türü sulamada çok önemlidir. Kullandığınız toprak su geçirgenliği fazla olan bir toprak mı yoksa suyu bünyesinde tutan bir toprak mı dikkat edin ve sulama oranınızı bu ölçüde tutun.
  • Su içerisinde aradığımız her besin yoktur. Eğer bitkilerinizin daha canlı, daha renkli ve daha da önemlisi çok daha sağlıklı olmasını istiyorsanız ayda 1-2 defa özel bitki vitaminini suya karıştırarak bitkinizi sulayabilirsiniz. Fakat bu  vitamin verme işlemi için her mevsim aynı miktar ile ilerlemek olmaz. Kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltmanız tavsişte edilir.

 

Gelinleri Güzelleştirecek Sonbahar Çiçekleri

Yaz dönemi ile birlikte düğün mevsiminin açılması ve hatta sonlarına gelinmesi ile birlikte düğün çiçekleri de son derece revaçta. Özellikle Sonbahar’ın gelmesi ile birlikte düğün çiçeği seçimi de yerini bir karmaşaya bıraktı.

 

Ağaçların yapraklarını döktüğü ve yenilenmeye başladığı bu mevsimde de uygun çiçekleri bulmak tabii ki de imkansız değil. İşte sizi ve düğün gününüzü kurtarmanızı sağlayacak Sonbahar Çiçekleri önerilerimiz;

 

Gül

 

kucak-dolusu-ask-25-kirmizi-gul-at1652.jpg

 

En popüler çiçek aranjmanı, Sonbahar’da da popülerliğini yitirmiyor. Her mevsim güzel olan güller, gelin buketiniz için de oldukça uygun!

Açelya

 

açelya.jpg

 

Beyaz açelya çiçekleri Sonbahar çiçekleri denince akla gelen diğer çiçek türüdür. Özellikle beyaz açelya çiçeği, gelinliğinizle de büyük uyum sağlayacak ve güzel bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

 

Nergis

 

nergis.jpg

Nergis çiçeği de gelinleri güzelleştirecek çiçek çeşitlerinden.

 

Gecenin en güzel varlıkları olacak gelinler, güzelliklerine düğün çiçekleri ile güzellik katmak ister şüphesiz. Sonbahar’da aşk başka ise düğün de başkadır. Birbirinden özel Sonbahar çiçek aranjmanları ile gelin buketinizi hazırlayabilir ve güzelliğinizle herkesi etkileyebilirsiniz.

 

Mutluluğunuz daim olsun…. 🙂