Parlak renkleri ve ananas meyvesinin çekici kıvrımları ananas saksı çiçeğinde bir arada! İnce ve uzun yapraklarıyla birlikte görsel şölen sunan ananas çiçeği, Latince “kusursuz birisin” anlamına gelen Bromelia ismini hakkıyla taşır. İç mekan bitkileri arasında çarpıcı görünümüyle öne çıkan ananas çiçeği, çiçekseverlerin gönlünü ilk bakışta fethedecek bir hediyeye dönüşür.

Saksıda yetişen ananas çiçeği; salon, çalışma odası, ofis gibi iç mekanları güzelleştiren bir dekorasyon ögesidir. Duvar köşeleri ya da balkon girişleri gibi direkt ışığa maruz kalmayacağı yerlerde sağlıklı bir şekilde büyürken güzelliğiyle de iç mekan dekorasyonuna canlılık kazandırır.

Ananas Saksı Çiçeğinin Öne Çıkan Özellikleri

  • Çiçeklerinin görünümü bitkiye ismini veren ananas meyvesi şeklindedir.
  • Çiçekleri parlak renklerde olabileceği gibi ananas meyvesi ile aynı renklerde de olabilir.
  • Boyu 40 ile 70 cm aralığında uzayabilir.
  • Uzun ve sivri uçlu yaprakları çiçeklerin etrafını sarar.

Ananas Çiçeğinin Sevdiği Ortam

Ananas saksı çiçeği, sıcak iklimlerde yetişmeye uygun bir bitki olduğundan 15 derece ve üstü sıcaklıkları tercih eder. Ayrıca direkt gün ışığı yerine yatay ışık aldığı zaman yaprakları daha canlı olur. Bununla birlikte ananas saksı çiçeği rüzgar ya da hava akımı olmayan mekanları daha konforlu bulur. Çiçek ve yaprakları sabit durduğu, kökleri de hava almadığında daha sağlıklı bir şekilde gelişir. Ananas çiçeği; sevdiği özellikler göz önüne alındığında bahçe, balkon ya da cam kenarından ziyade evin kuytu ve loş köşelerini tercih eder.

Mevsimlere Göre Sulama

Ananas çiçeği aynı miktarda su almayı sevdiği için sulama ölçeği ve kabını mümkün olduğunca değiştirmemek ve sulama suyunun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek önem taşır. Sulandıktan sonra çiçeğin durumu izlenerek su miktarının yeterli olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Sıcağı seven ananas çiçeği, kışın fazla suya ihtiyaç duymaz. Bu sebeple kışın haftada bir kez sulamak yeterli olur. Yazın sıcaklığın da artmasıyla artan su ihtiyacını karşılamak için sulama işlemini haftada iki kez yapmak çiçeğin canlılığını korumasını sağlar. Yaprakların rengine ve çiçeğin canlılığına göre su miktarını ayarlayabilirsiniz ve köklerinin tamamının ıslanması için saksı üzerinden tüm toprağı ıslatacak şekilde sulama yapabilirsiniz. 

Budama ve Toprak Değişimi

Ananas bitkisi, genellikle yazın en sıcak dönemlerinde çiçek açar. Bu sebeple toprak değişimini çiçek açma döneminden önce yapmak önem taşır. Aynı zamanda soğuğu da sevmediğinden köklerinin soğukla karşılaşmaması için toprak değişimini hava sıcaklığına göre nisan ya da mayıs aylarında yapabilirsiniz. Eğer çiçeğiniz saksısına büyük gelmeye başladıysa toprak değişimi sırasında çiçeğinizi bir boy büyük saksıya alarak daha rahat gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazın sonuna doğru bitkinizin çiçeği geçmeye başlaması budama için doğru zamanın geldiğini gösterir. Solan çiçek ve yapraklar budandıktan sonra kesilen kısımların hava almaması için kesiklerin üstü mum, soğuk silikon ya da bant yardımıyla kapatılması gerekir. Kesikler iyileştikten sonra bitkiniz yeniden çiçek açmaya hazır hale gelir.

Ananas Saksı Çiçeğinin Merak Edilen Yönleri

1. Ananas saksı çiçeğinin faydaları nelerdir?

Ananas saksı çiçeği; cilt bakımı, besin desteği ve antibiyotiğin etkisini arttırmak gibi pek çok alanda fayda sağlar.

2. Ananas saksı çiçeği nasıl çoğaltılır?

Yeni çıkan çiçekler kesilerek suya alınır ve burada çimlenen çiçekler toprağa ekildiğinde yeni bir ananas saksı çiçeği elde edilir.

3. Çiçek açması için vitamin kullanılmalı mı?

Bitki budandıktan sonra gelişmesi ve yeniden çiçek açması için özel bitki vitaminleri ile gelişimi desteklenebilir. Ancak üzerinde çiçek varken vitamin desteğine ihtiyaç duymaz.

4. Vitamin ne kadar ve ne sıklıkta kullanılmalı?

Bitkiye özel vitaminler üzerlerinde yazan oranlara göre sulandırılarak kullanılabilir ve ayda bir kere vitamin vermek yeterli olur.

İster kendiniz ister sevdiklerinizin yaşam alanlarını güzelleştirmek için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilir ve özel aranjmanlarla sunulan ananas saksı çiçeklerinden hemen sipariş verebilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required