bambu çiçeği bakımı

Zarif görünümü ve canlı yeşil rengiyle evlere adeta ışıltı katan bambu çiçeği; neredeyse şık bir dekoratif obje kadar havalı. Son yıllarda modern dekorasyon anlayışıyla döşenen her evin ayrılmaz bir parçası olan bambu çiçekleri, çok yoğun bakım gerektirmediği için de sıkça tercih ediliyor. Doğu kültüründe bolluk ve şans getirdiğine inanılan bambu çiçekleri, aynı zamanda dürüstlüğün ve dostluğu sembolü olduğu için diğer bitkiler arasında ayrıcalığa sahip. Bambu çiçeğini evinize enerji katması için ya da sevdiklerinize iyi dileklerinizi iletmek için tercih edebilirsiniz. Bu arada kimlere bambu çiçeği hediye edilir diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka incelemelisiniz. Evinize aldığınız bambu çiçeği hangi odaya yerleştirilir konusunda bilgi almak için ise yazımıza göz atabilirsiniz. 

Bambu Çiçeği Evde Nasıl Yetiştirilir?

Bambu ağacı, çelikleme yöntemi veya bambu tohumu kullanılarak yetiştiriliyor. Çelik ile bambu yetiştirmek için bir bambu çiçeğinin sürgünleri kullanılıyor. Ana dalın üstünde çıkan sürgün dikkatli bir şekilde kesiliyor. Gövdede kalan kesik kısmın hava alarak bozulmasını engelleyebilmek için eritilmiş mum damlatılıp bölge kapatılıyor. Kesilen çeliğin alt yaprakları temizleniyor ve saplar köklenene kadar su içinde bekletiliyor.

Bambu bitkisini suda yetiştirmek için çakıl taşı ve su kullanılırken toprakta yetiştirmek için ise torf, kum ve bahçe toprağına ihtiyaç duyuluyor. Toprağın hava alması adına ağaç kabuğu da ilave edilebiliyor. Bambu çiçeği en ideal şekilde uzun ve dar saksılarda yetiştiriliyor. Toprağa biraz bastırıp bitkinin iyice yerleştirilmesinden sonra saksı ılık ve aydınlık bir ortama alınıyor. 

Bambu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bambu çiçeğinin rüzgar almayan bir yerde bulunması ve rüzgardan kesinlikle uzak tutulması gerekiyor. Haftada bir suyu değiştirilen bambu çiçekleri çok daha verimli şekilde büyüyor. Bunun yanı sıra solan yapraklarını temizlemeli ve çürüyen yaprakları da almalısınız. Çünkü solan yapraklar temizlenmediği takdirde bitkiye zarar verebiliyor. Sağlıklı yaprakları olan bambular vitamine ihtiyaç duymuyor. Buna karşılık çürüyen yapraklara sahip bambulara bir miktar vitamin desteği yapmak gerekiyor. Vitamin, bambunun durumuna göre ayda bir veya 15 günde bir verilebiliyor. 

Bambu çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için yeterince ışık alması gerekiyor. Aksi takdirde yaprakları dökülebiliyor. Aynı zamanda az ışık alan bambu çiçeklerini çok daha az sulamalısınız. Bitkinin yapraklarında oluşmuş mantarları yok etmek için makas ile budama işlemi yapabilirsiniz. Düzenli olarak birkaç damla bitki besini kullanmanız halinde gelişimi ideal biçimde devam ediyor. Bitkiyi sularken ise klorsuz, dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında su tercih etmelisiniz.

Bambu Çiçeği ile ilgili Merak Edilenler

  • Suda Yetişen Bambu Çiçeklerine Ne Kadar Su Konur?

Suda yetişen bambu çiçeklerine yaklaşık 10 cm kadar su konur. Aynı zamanda haftada bir suyu yenilenir.

  • Bambu Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bambu çiçeği çelik yöntemi ile çoğaltılır. Ana gövdesinden yukarıya doğru uzayan sürgün kesilir ve çelik alınır. Su içerisinde bekletilen çelikler köklendiği zaman toprağa dikilir.

  • Bambu Tohumu Nasıl Ekilir?

Tohumlar tuzlu suda kısa süre bekletildikten sonra bir süre de temiz su içerisinde bekletilir. Saksı dibine bir miktar çakıl taşından sonra 2-3 boşluk kalacak şekilde toprak doldurulur. Tohumlar ekildikten sonra saksının üstüne yeniden toprak ilave edilir ve sulanır.

  • Bambuların Boyu Ne Kadar Uzar?

Boyu 1 metreye kadar uzayabilen bambu bitkilerinin 20 cm büyüklüğe ulaşabilen yeşil yaprakları olur. 

Siz de hem evinizde yetiştirebileceğiniz hem sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bambu çiçekleri için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilir hemen sipariş verebilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required