Benjamin çiçeği, parlak yeşil yaprakları ve uzun gövdesi ile evinize hoş bir hava katan, gösterişli bir çiçektir. Latincede Ficus benjamica adıyla da anılan bu çiçek, büyüyüp serpildiğinde, küçük bir ağaç boyuna ulaşır. Aydınlık ve bol ışıklı ortamlarda çok daha sağlıklı olan benjamin, havadar yerlerden hoşlanır. Ancak bu güzel bitki direkt güneş ışığına ya da rüzgara maruz kaldığında yaprakları zarar görebilir. Daha sağlıklı bir gelişme için, benjaminin yapraklarının çevredeki herhangi bir şeyle temas etmemesi önemlidir. Çiçeğin ışık ihtiyacını karşılamak için pencere önüne koyulması sık yapılan bir hatadır çünkü yaprakları pencereye değdiğinde benjamininiz büyümeyi bırakır. 

Benjamin Çiçeğinin Bakımı

Benjamin çiçeği asaletli görüntüsü ile evinizin havasını değiştirir ve dingin bir atmosfer katar. Fakat benjamin çiçekleri yerlerinin değiştirilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden evinize benjamin alacağınız zaman, daha ilk baştan büyümesini ve gelişmesini de göz önünde bulundurarak bir yer tayin etmeniz iyi bir çözüm olabilir. Yerini değiştirmeden, yaklaşık iki ay arayla çiçeğinizi hafifçe çevirmeniz, tüm yaprakların eşit ışık almasını sağlar ve çiçeğiniz daha sağlıklı görünür.

Yer ve ışık konusunda olduğu gibi su ve nem dengesinde de hassas olan benjamin çiçeği, belli bir rutin içinde sulanmaya ihtiyaç duyar. Suyun köklere eşit derece ulaşması ve toprağın hep nem dengesinde olması çok önemlidir. Çünkü hassas benjamin çiçekleri fazla sulandığında yapraklarını döker, susuz kaldığında ise sararmalar ve kurumalar başlar, hatta solar. Yaz ve kış aylarında elbette aynı seviyede neme ihtiyaç duymayacağı için mevsim değişikliklerinde sulama rutininizi değiştirmeniz çiçeğinize iyi gelecektir. Özellikle kış aylarında oda sıcaklığındaki su kullanılmalı ve bitkinin üşümemesine özen gösterilmelidir.

Benjamin Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

 • Benjamin çiçeğinizi dalından ya da gövdeden çoğaltabilirsiniz. Eğer çiçekte birden fazla gövde varsa, köklere zarar vermeden bu gövdeleri ayırmak en kolay çoğaltma yöntemidir.
 • Benjamin çiçeğini çoğaltırken, ana çiçeğin sağlıklı ve gelişmiş olması, yeni üreteceğiniz dal için çok önemlidir.
 • Gövde tek ise daldan da çoğaltma yapabilirsiniz. Benjamin bitkisini daldan çoğaltacağınız zaman; dal, gövdeye en yakın yerden kesilmelidir.
 • Daha sonra bu dal, oda sıcaklığındaki suya koyularak kökleninceye kadar beklenmelidir.
 • Dal köklendikten sonra uygun toprak ile doldurulmuş bir saksıya ekilir. 
 • Saksının uygun boyutta olması yeni köklenen benjamin çiçeği için çok önemlidir.
 • Zaman içinde, küçük çiçeğiniz yeni sürgünler vermeye başlayacak ve yapraklanacaktır.
 • Çoğaltma için kullandığınız ana bitkiden dalı kestiğiniz zaman, mum ile o bölgeyi kapatarak hava almasına engel olmalısınız. Bu sayede ana çiçeğinizde kuruma olmaz.

Benjamin Çiçeği İçin Püf Noktaları

 • Her bitki gibi benjamin çiçeği de, tüm dallarını güneşe doğru uzatır. Bu da zamanla çiçeğinizde belli bir eğilmeye sebep olur. Çiçeğinizdeki bu eğilmeyi engellemek için, belirli aralıklarla onu çevirmelisiniz.
 • Benjamin bitkisini direkt hava akımından korumak ve yaz-kış oda içerisinde bakmak daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sulamanın da etkisiyle, zaman içinde saksıdaki toprağın vitamin ve mineral dengesi azalır. Toprak, çiçeğin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Yılda iki kez çiçeğinize vitamin takviyesi yaparak, daha sağlıklı gelişmesine yardım edebilirsiiniz.
 • Uygun boyuttaki saksı benjamin için çok önemlidir. Dolayısıyla, çiçek büyüdükçe, saksı değiştirmeniz gerekir. Saksı değişimi için en uygun mevsim ilkbahardır. 
 • Benjamin bitkisi soğuk havaları pek sevmediği için, özellikle kış aylarında daha çok dikkat ister. Çiçeğinizin bulunduğu odanın 7 derenin altına düşmemesine özen göstermelisiniz. 
 • Sulamayı hep aynı kapla ve aynı miktarda yaparak, nem dengesini çok daha kolay koruyabilirsiniz.

Siz de bu güzel çiçeği evinizde görmek isterseniz. ciceksepeti.com‘u ziyaret ederek harika bir benjamin satın alabilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required