Schefflera olarak da bilinen beşparmak bitkisi, en sevilen iç mekân süs bitkileri arasında yer alır. Araliaceae familyasına ait olan bitki ev ve ofis gibi yaşam alanlarını renklendirerek bulundukları ortama şık ve zarif bir dokunuş katar. Beşparmak bitkisini evde yetiştirmek istiyorsanız saksı çiçekleri bakımı hakkında öneriler yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Beşparmak Bitkisi Özellikleri

Boyu 70 ile 130 santimetre arasında değişen beşparmak bitkisi bol ışığı sever. Ancak direkt gün ışığına maruz bırakmak bitkinin kurumasına yol açabilir. Bitkinin sağlıklı gelişiminin sağlanabilmesi için ışık alan bir alanda haftada bir kez yönünü çevirerek yetiştirilmesi gerekir. Dayanıklı yapısı ile ön plana çıkan beşparmak çiçeğinin yaprakları el parmaklarını andırır. Sarı, yeşil ve beyaz renklere sahip olan bitki, iki metreye kadar uzayabilir. Ilıman iklime sahip alanlarda bahçe dekorasyonu olarak da kullanılabilen süs bitkisi; otel lobileri, hastanelerin bekleme salonları gibi geniş alanlar için ideal bir seçenektir. Bazı yörelerde yabani olarak da bilinen beşparmak bitkisi, çay şeklinde tüketilebilir. ayrıntılı bilgi için Dergipark’ta yayınlanan “Uşak Üniversitesi ve Yakın Çevresindeki Bazı Bitkilerin Mahalli Adları ve Etnobotanik Özellikleri” adlı çalışmaya göz atabilirsiniz. 

Beşparmak Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Beşparmak bitkisi tohumundan ya da bitkinin köklerinden ayırma yöntemi ile yetiştirilir. Ayrıca bitkinin dalları da kolayca köklenebilme özelliğine sahiptir. Bitkiyi çoğaltmak için ilkbahar ya da yaz aylarında bitkiden koparacağınız dalları bir gün açıkta bekletip, kestiğiniz yer kuruduktan sonra doğrudan toprağa dikebilirsiniz. Diktiğiniz bitkinin köklenebilmesi için açık havaya ihtiyacı vardır, ayrıca toprağının en az 3 saat sabah veya akşam güneşiyle ısınması gerekir. Bu şartları sağladığınız bitki yaklaşık 1,5 ay içerisinde köklenir ve filizlenir. Beşparmak çiçeğini, rüzgâr ve cereyan alan ortamlardan korumanız önemlidir. Bu ortamlara maruz bırakılan bitkinin yaprakları dökülebilir. Kış aylarında haftada bir kez yaz aylarında ise haftada iki kez sulamanız da büyük önem taşır. Sulamaya bağlı olarak toprağı da azalacağından düzenli olarak toprağını kontrol etmeli ve azaldıkça yeni toprak eklemelisiniz. Kış aylarında ortam sıcaklığı 14-15 derecenin altına düşmemelidir. 

Beşparmak Bitkisi ile İlgili Merak Edilenler

1. Beşparmak bitkisinin toprağı nasıl olmalı?

Beşparmak bitkisini yetiştireceğiniz toprağın pH değeri çok önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta toprağın çok asidik ya da fazla kireçli olmamasıdır. Doğal besleyici özellikleri olan toprak çeşitlerini seçebilirsiniz. Örnek olarak 3 ölçü humus ve 3 ölçü kırmızı toprağa, 1 ölçü ponza taşı ve 2 ölçü sıva kumundan oluşan karışım, beşparmak bitkisi için ideal bir topraktır. Toprağı daha özellikli hale getirmek için koyun ya da sığır gübresi de ekleyebilirsiniz. Toprağın bakımına dikkat ederek bitkinin yaşamı için sağlıklı bir ortam sağlayabilirsiniz.

2. Beşparmak bitkisi ışığı sever mi?

Beşparmak bitkisi aydınlık ortamları ve güneş ışığını sever. Bitkiyi yetiştireceğiniz alanın gün ışığı almasına dikkat etmelisiniz. Ancak direkt gün ışığı da bitkiye zarar verebilir. Gün ışığı almayan bir odada bitkiyi yetiştirmek isterseniz ışık almasını sağlayan aydınlatıcılar kullanabilirsiniz. Ortam ışığı yeterli olmadığında beşparmak bitkisinin yaprakları solabilir, dökülebilir ve kuruyabilir. En iyi yetiştirme ortamı için hem sabah hem de akşam güneşi almasını sağlayabilirsiniz. Öğle vaktinde direkt güneş ışığı almasını engellemek için tül ya da çok gevşek dokulu kumaştan güneş filtresi yapabilirsiniz.

3. Beşparmak bitkisi nasıl sulanmalıdır?

Ilıman iklimi seven beşparmak bitkisini kış aylarında soğuktan mutlaka korumalısınız. Bu aylarda toprağın dokusunu değerlendirerek kurumaya yüz tuttuğunda sulamanız yeterlidir. Bir başka deyişle kış aylarında haftada bir kez sulamanız yeterli. Yaz aylarında ise havanın sıcaklığına bağlı olarak bitkinin su ihtiyacı artar. Haftada iki kez sulamanız gerekebilir. Sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta suyun toprağın her bölümüne ulaşmasını sağlamaktır. Kullandığınız kap her sulamada aynı ölçüde olması ve aynı şekilde su miktarının ve sulama yaptığınız günün de aynı alması önemlidir. Verilen suyun da oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.

4. Beşparmak bitkisine vitamin verilir mi?

Beşparmak bitkisinin görünümünde herhangi bir sorun yoksa vitamin vermenize gerek kalmayabilir. Ancak yapraklarında dökülme, sararma ve solma gözleniyorsa bitkiye besin desteği sağlanabilir. Genelde su içine eklenen vitaminler kullanarak çiçeğin durumuna göre ayda bir iki kez vitamin uygulaması yapabilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required