bonsai bakımı

Japon halkının doğa tutkusunun sanata dönüşmüş halini temsil eden bonsai ağaçlarının kökeni çok eskilere dayanıyor. Günümüzde hemen hemen her evde ve ofiste bulunan bonsai ağaçları, doğaya verilen özenin şık bir karşılığı olma özelliği taşıyor. Minyatür formları, estetik görünümleri ve altında barındırdıkları felsefeyle harika bir hediyeye dönüşebilen bonsailer; gerekli bakımları yapıldığı sürece kuşaklar boyunca yaşayabiliyor. Bonsai ağacı yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgi edinmek istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Dilerseniz bonsai dışındaki farklı egzotik çiçekleri de inceleyebilirsiniz.

Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bonsai ağacı; aslında bilinen ağaç türlerinin uygun saksılar içerisinde minyatürleştirilmesi, bodurlaştırılması ve minik bir görünüme sahip olması ile ortaya çıkıyor. Bonsai yetiştiriciliğinin, geliştirilen farklı tekniklerle beraber bazı standartları bulunuyor. Gelişimini tamamlayan bonsailerin boyutları 3 cm ile 203 cm arasında değişebiliyor. Aynı zamanda bonsailer boyutlarına göre de sınıflandırılıyor.

Özellikle tropikal bitkiler arasından seçilen bonsai ağaçları, ısıya ve ışığa çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Gölge seven bonsai türleri dışındaki bütün bonsailerin mümkün olduğunca cam kenarına yerleştirilmesi gerekiyor. Mevsimsel değişikliklere göre mekanın içerisinde bonsainin yeri de değiştiriliyor. Ancak bonsai bakımı çerçevesinde yapılan her değişikliğin bonsaiyi alıştırarak yapılması büyük önem taşıyor. Bonsainin türüne göre farklılaşıyor olsa da genellikle bazı dönemlerde suyun içindeki tuzlar ve mineraller bonsai için yetersiz kalabiliyor. Bitkinin besin ihtiyacını karşılayabilmek adına taze toprak ya da gübre kullanma yoluna gidiliyor. Ancak toprağın daha önce üstünde bitki yetiştirilmemiş bir toprak olmasına özen göstermek gerekiyor. 

Bonsai Ağacı Yetiştirmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bonsai ağacı yetiştiriciliğinde öncelikle bonsainin formunu korumaya dikkat etmek gerekiyor. Bonsai daha büyük bir alana taşındığında minyatür halini kaybedebileceğinden mevcut saksısında yetiştirmeye devam etmek önem taşıyor. Bunun yanı sıra ağaç henüz gençken şekillendirme budaması adı verilen sert bir budama şekli uygulanıyor. Genellikle ana dal bırakılarak budama gerçekleştiriliyor. Her sene ya da iki senede bir ise şekillenen dalların üzerinden bakım budaması yapmak gerekiyor. Bu sayede bonzai istenen şekle kavuşuyor.

Bonsai dallarının gelişimini kontrol altına alabilmek için çimdikleme işlemi uygulanıyor. Ancak hassas olan dallara zarar vermemek adına uygulamanın elle yapılması gerekiyor. Sulama işlemi ise ekstra dikkat gerektiriyor. Sulama, toprak suyu tamamen emene dek sürdürülüyor. Her koşulda; aşırı sulamadan kaçınmalısınız. Toprağı eliniz ile kontrol ederek nemlilik seviyesini anlayabilir ve ona göre sulayabilirsiniz.

Bonsai Ağacı ile ilgili Merak Edilenler

  • Bonsai Bir Bitki Türü müdür?

Bonsai, spesifik bir bitki ya da ağaç türünü ifade etmiyor. Farklı çok sayıdaki ağaç türü, bonsai formuna evrilebiliyor.

  • Bonsai İç Mekanda mı, Dış Mekanda mı Yetiştirilir?

Bonsai yalnızca iç mekanda yetiştirilmiyor. Örneğin çam bonsaileri, iklim gereksinimi açısından çam ağaçlarıyla benzer ihtiyaçlara sahip oluyor. Dolayısıyla dış mekanda yetişmesi gerekebiliyor. İç mekanda yetiştirilen bonsailer ise ağırlıklı olarak tropikal iklim ağaçlarından seçiliyor. 

  • Bonsailer Sürekli Yeşil Kalır mı?

Bonsailerin bütün türleri devamlı olarak yeşil kalmıyor. Pek çok bonsai, dört mevsimi de yaşıyor. Dolayısıyla yalnızca dört mevsim yeşil kalabilen çam ağaç türlerinden olan bonsailer daima yeşil kalıyor. Diğer türler ise yaprak döküyor, çiçek açıyor ve hatta meyve veriyor.

  • Bonsailer Doğal Olarak mı Küçük Formdadır?

Bonsailerin doğal yapıları minyatür boyutlarda olmuyor. Bitkilerin minyatür boyutlarda kalabilmesi için uğraş gerekiyor. Dolayısıyla bonsai, doğal bir ortama ya da büyük bir saksıya ekildiği zaman bonsaileştirme duruyor. Bu da ağacın normal boyutlarına ulaşması anlamına geliyor. 

Siz de sevdiklerinize evlerinde ya da ofislerinde eşlik edecek, ortama eşsiz bir hava katacak bir bonsai hediye edebilirsiniz. Birbirinden şık saksılarla birlikte sunulan bonsaileri incelemek ve hemen sipariş vermek için ciceksepeti.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required