orkide bakımı

Narin ve hassas yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken orkide, bakımı açısından da özen isteyen bir çiçektir. Görüntüsü ve çiçeklerinin güzelliği, renklerinin çeşitliliği ile her zaman beğenileri kazanır. Dikkatli ve özenli bir şekilde gerçekleştirilen bakımla birlikte, göz alıcı çiçeklere sahip orkideler elde edilebilir. Pratik ve itinalı bakım yöntemleriyle orkideler güzel renklerini sergileyebilir.

Evde Orkide Bakımı

Çiçekli ve çiçeksiz orkidelerin bakımları da birbirinden farklıdır. Düzgün sulama ve bakımla orkidelerin uzun süreler boyunca yaşayabilmesi ve çiçekli kalması mümkündür. Sulanırken, budanırken ya da saksı değişimi yapılırken orkidelerin çiçeklerinin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Orkide almaya ya da yetiştirmeye karar verdiğinizde, önceliğiniz orkidenin tomurcuklu olmasından yana olmalıdır. Ortam şartlarına göre orkidenize dönemsel olarak çiçek açtırabilmeniz mümkündür. Dallarındaki uç kısımlarının da düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Havadar ve gün ışığı alan mekanlar, orkideler için oldukça önemlidir. Orkideler doğrudan ışık alan bölgeleri sevmez. Bu nedenle gölgeli alanlara konumlandırılmaları daha yararlı olur. Normal oda sıcaklığında kış ve yaz aylarında rahatlıkla bırakılabilir. Orkidelerin yerinin sabit tutulması gerekmekle birlikte dolap ya da masa üstleri tercih edilebilir. 

Orkide Saksı Seçimi

Orkide kökleri sarkmaya başladığında veya orkidenin saksısına sığmadığını fark ettiğiniz zaman, saksısının değişme vakti geldiği anlaşılabilir. Orkidelerin uzun süreler boyunca çiçek vermesi için de şeffaf saksılar tercih edebilirsiniz. Orkideler kökten güneş alır ve büyür. İç içe girmiş kökleriyle orkideler, küçük alanları sever. Bu nedenle de orkide saksı seçimi yaparken boyutlara dikkat etmelisiniz. Küçük saksılarla orkidelerinizin büyümesi ve çiçek açması hızlanabilir. Şeffaf ve ince yapıdaki saksı modelleri, orkide köklerinin daha kolay ışık almasına yardım eder. Tam içine sığabileceği saksıların tercih edilmesi gerekir. Saksı değişimleriyle birlikte kök gelişimleri de sağlandığından orkidenin gelişimi hızlanabilir.

Orkide Kaç Günde Sulanmalı?

Orkideler nemli topraklardan hoşlanır ancak fazla suda kalmamalıdır. Saksıda yer alan delikler sayesinde fazla verilen su kolaylıkla atılabilir. Orkidenin kökleri böylece rahatlayarak, gelişiminin de hızlanmasına yardımcı olur. Fazla su seven bir çiçek olmayan orkideleri haftada bir veya iki kez sulamanız yeterli olabilir. Yaz aylarında dört günde bir sulama yaparken, kış aylarında bu süre yedi güne kadar çıkarılabilir. Sabah saatlerinde sulamak orkide için daha faydalıdır. Orkide çiçeğinin büyüklüğüne bağlı olarak sulama yapılmalıdır. Orkideler gözlemlenerek de ihtiyaç duyduğu su miktarına karar verilebilir. Temiz ve oda sıcaklığında bir bardak su dökmek genel olarak orkideler için yeterlidir. Zaman zaman orkidelerin yapraklarına su püskürtmek de su ihtiyacının karşılanmasında yeterli olabilir. Küçük buzlar halinde bulunan bitki bakım solüsyonlarını saksı kenarlarına yerleştirerek de boynu bükülen orkidelerin kısa sürede canlanmasını izleyebilirsiniz.

Orkide Budamanın Püf Noktaları

Büyük orkideler için zaman zaman budanma gerekebilir. Budama çok dikkat gerektiren bir uygulamadır. Çiçeklerin dökülmesinden budama vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Orkidenin çiçek saplarının koyu sarı rengine dönmeye başlamasıyla birlikte orkidenizin tutunduğu çubuğu çıkarabilirsiniz. Sap kısımlarında yer alan boğumlara bakarak, alttan üçüncü boğumdan budama işlemini yapabilirsiniz. Kökten sayarak da budamayı kolaylıkla yapabilirsiniz. Boğumun bir parmak üzerinden kesilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Uygun budama yöntemlerinin uygulanmasıyla birlikte orkide, uzun süreler boyunca yaşatılabilir. 

Orkide Bakımı ile İlgili Merak Edilenler

Orkide Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uçları kararan, yaprakları sararan ya da siyahlaşan orkideler, uzun süre dayanıklı olmayabilir. Bu nedenle çiçek açmış, canlı görünüme sahip orkideler tercih edilebilir.

Doldurma Yöntemiyle Sulama Nedir?

Doldurma yöntemiyle orkide sulamada, orkide 10 veya 15 dakika boyunca suda bırakılır. Daha sonra suyu süzülerek sulama işlemi sonlandırılır.

Orkidenin Saksı Değişimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Orkideleri ters tutarak saksısından zorlanmadan çıkarabilmeniz de mümkündür. Bu esnada işlevini yitirmiş kökleri de ayıklayabilirsiniz. Köklerini özenle keserek yeni saksısının ortasına yerleştirebilir, saksı kenarlarında yer alan boşlukları doldurabilirsiniz.

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Budama sonucunda elde edilecek çeliklerle orkide çoğaltılabilir. Orkide dalının bir altında yer alan yavru fide üst kısımdan kırılarak dikilebilir.

Narin ve bir o kadar da zarif bir görünüme sahip orkideler, farklı renkleriyle de tüm dikkatleri üzerine çeker. Siz de güzelliğiyle büyüleyen orkidelere Çiçek Sepeti fırsatlarıyla sahip olabilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required