Çiçeklerin büyüleyici kokusu sonbaharın eşsiz güzelliği ile bir araya geldiğinde ortaya adeta bir şölen çıkıyor. Her türlü duyguyu ifade etmek için bir sembol olarak kullanılabilecek çiçek türleri; sonbaharın dingin havasını, kokuları ve güzellikleri ile tamamlıyor. Doğanın dönüşümünün en belirgin biçimde hissedildiği dönemlerden biri olan bu mevsimde zarif krizantemler, frezyalar, alyum ve zambaklar tüm hoşlukları ile en cezbedici alternatifler arasına girmeyi başarıyor. Ayrıca sonbahar havalarını seven pek çok saksı bitkisi de bu dönemde canlı görünümleri ve havaya yaydıkları hoş esanslar ile favori haline geliyor. 

Evleri Süsleyen Sonbahar Bitkileri 

Canlı çiçekler, hem görünüşleri hem de hoş kokuları ile ev dekorasyonun önemli parçalarından biri. Bunun yanı sıra yarattıkları ruhsal rahatlama hissi de canlı çiçekleri evlerin en güzel süslerinden biri haline getiriyor. Sonbaharda da birçok farklı çiçek türü ile evlere renk katmak mümkün. Ilıman havaları seven ve mevsim dönümlerinde çiçek açan türler, tüm heybetiyle boy veriyor. Canlı görünümleri ile insana huzur veren bu yeşil bitkiler sizin ve sevdiklerinizin evlerine enerji katmak için en iyi seçimler arasında olabilir.

sonbahar bitkileri

Sarının en güzel tonlarına bürünen doğaya yakışan Güneş Şapkası bitkisi sonbaharın gözde bitkilerinden biri. Oldukça zarif görünen bu çiçek aynı zamanda bulunduğu ortama yaydığı doğal koku ile de son derece estetik bir seçim. Pencere kenarlarını ya da balkonları süsleyecen bu çiçek ile evlere bambaşka bir sonbahar havası geliyor. 

Kasımpatı, bir diğer adı ile Krizantem ise sonbahar bitkilerinin diğer öne çıkanlarından. Rengarenk çiçekleri sonbahar aylarında bütün zarafeti ile açan bu çiçek; bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebileceği gibi vazo çiçeği olarak da evlerin baş tacı haline geliyor. Mor, pembe ya da sarı gibi renkleri ile sonbaharı içeri taşıyan bu çiçek türü aynı zamanda son derece şık bir hediye alternatifi. Ayrıca farklı renk ve türleri ile orkide çeşitleri de sonbaharın en özel ev çiçeklerinden. 

Renkleri İle Büyüleyen Sonbahar Çiçekleri 

Sonbahar mevsiminin değişken havasına ayak uyduran çiçek türleri aynı zamanda güçlü kalmayı ve yeniliğe açıklığı sembolize eden çiçekler. Böylece bu çiçekler görünümleri ve kokuları kadar ifade ettikleri hislerle de özel hale geliyor. 

İnce ve zarif yaprakları ile son derece nazik görünen Çuha Çiçeği güçlü yapısı ile dikkat çeken sonbahar çiçeklerinden biri. Sarı, pembe ya da kırmızı gibi en güzel renkleri bir araya getiren bu çiçek sonbahar aylarında iyice canlanarak bulunduğu her yere güzellik katıyor. 

Aynı şekilde Dahlia adı verilen ve katmerli görünüşü ile göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Yıldızpatı Çiçeği de hem saksıda hem de aranjmanlarda kendine yer buluyor.

Beyazın saflığı ve asaleti ile zambaklar da sonbaharın en çok sevilen çiçeklerinden. Dev çiçek buketlerinde gösterişli bir görünüm yaratan bu çiçekler aynı zamanda kokuları ile de etrafındakileri derinden etkilemeyi başarıyor. Her bir rengi farklı bir duygunun ifadesi olan laleler, frezyalar ve karanfiller de her halleri ile görsel şölene dönüşen çiçeklerinden yalnızca birkaçı. 

Sonbahar Çiçekleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 

1. Sonbahar çiçekleri hangi hava koşullarında daha iyi büyür?

Saksıda ya da bahçede yetiştirdiğiniz bir sonbahar çiçeği için en etkili alan havadar ve mümkünse günün belli saatlerinde bolca güneş alan yerlerdir. 

2. Sonbahar çiçekleri kurutularak sergilenebilir mi?

Hoş renkleri sayesinde bu çiçekleri kuruduktan sonra da dekoratif parçalar olarak değerlendirebilirsiniz. 

3. Vazodaki sonbahar çiçeklerini daha uzun süre canlı tutmak için ne yapmak gerekir?

Çiçekleri daha uzun süre canlı bir görünümde tutmak için her gün vazonun suyunu değiştirmek ve suya birkaç damla elma sirkesi eklemek etkili bir yöntemdir. 

Siz de yaprak dökme mevsimi olarak anılan sonbahar mevsiminde doğanın dinamizmini yaşamak istiyorsanız, kendiniz ve sevdikleriniz için bu mevsimin çiçeklerinden oluşan aranjmanlar seçebilir, hayatınıza renk katabilirsiniz!

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required