Hatırlamak ve hatırlanmak kadar güzeli var mıdır? Hem de evlat bilip tüm gücünüzle hayatına bir şeyler katmaya çalıştığınız öğrencileriniz tarafından…

Bu yazıda size sadece öğretmenler günü çiçekleri konusunda öneriler vermeyeceğiz, neden öğretmenlerimize bu anlamlı günde çiçekler vermenin önemli olduğundan bahsedeceğiz.

Şu an lise yıllarına dönmek ister misin diye sorsalar yüzde 90’ımızın cevabı evet olur. “Şimdiki aklım olsa çok farklı davranırdım” demeyi de ihmal etmeyiz, hem arkadaşlarımıza, hem öğretmenlerimize.

Arkadaş sohbetleri sırasında hala anlatılır okul anıları. Hatta çoğu insan kopmaz lise arkadaşlarından. Ayda belki de yılda bir kez buluşuruz, eski günleri anar ya da en azından okulun pilav günlerini takip ederiz.

hababam
Görsel Kaynak: Pulsuz Mobil Portal

“Okulun en haylaz sınıfı bizdik” cümlesini kaç kez tekrarladığınızı saymamışsınızdır. Hatta belki de okulda size “Hababam” derlerdi. Okulu asmak için o duvarlar az aşılmadı. Bazen de nöbetçi öğrenciyle kanka olup müdür çağırıyor bahanesiyle kaçtınız dersten. Derste konuşup öğretmenin çıldırtıldığı günlerden bahsetmeye gerek bile yok.

En çalışkanından en tembeline herkesin bir haylazlığı olan lisede, kendisine “Hababam” diyen sınıfın Mahmut Hocası olmazsa olmaz tabii ki. Bazen müdür yardımcısı, bazen sınıf öğretmeni. Ama mutlaka o sınıfla başa çıkmak için akla gelmeyecek yollar seçen çetin ceviz bir öğretmen vardır. Tıpkı filmdeki gibi biz de belki de en çok onu severiz.

mahmut hoca
Görsel Kaynak: Dokuz Sütun Gazetesi

Tüm bunları fark etmek için kep giyerek o okulun kapısından çıkmak veya iş hayatına atılmak gerekir. Yıllar sonra tatlı bir anı olarak hatırlanan o güzel günlerin sadece bizim hafızalarımızda olduğunu düşünmek yanlış olur. Hayatları boyunca yüzlerce öğrencisi olsa da her biri hatırlar öğretmenler. Adını, anılarını, nasıl biri olduğunu asla unutmazlar.

Biz her okul sohbeti arasında ansak da onları, asıl aklımıza onlara özel bir günde, 24 Kasım’da gelirler. Okul forması ve ellerinde çiçeklerle gördüğümüz çocukların yerine koyarız kendimizi. Hangimizin yüzüne bir gülümseme yerleşmez ki o günleri düşündüğümüzde?

Yıllar sonra o güzel günleri, o güzel insanları anarken hatırladığımızı da göstermek isteriz mutlaka. Her 24 Kasım’da en azından bir telefon edip bu özel günlerini kutlarız. Bazen de adresini çok iyi bildiğimiz eski okulumuza Öğretmenler Günü çiçekleri göndeririz.

  • Öğretmene hangi çiçek alınır derseniz ilk önerimiz lilyumlar. Beyaz ve pembe lilyumlar hem emektar hem de saygı doludurlar. Ayrıca çok zarif olan bu çiçekler öğretmenlere çok yakışan türden çiçeklerdir.
güller
Ürüne Gitmek Hemen İçin Buraya Tıklayın!
  • Olmazsa olmazlardan biri de öğretmenler günü için gül buketleridir. Her rengi ayrı bir anlam ifade eden güller, bu gün için son derece doğru tercihlerdir. Öğretmenlerinize gül gönderirken tercih edebileceğiniz güllerden biri çardak güllerdir. Rengarenk tonlu çardak güllerle oluşturulmuş bir buket onu çok mutlu edecektir. Bir diğer önerimiz ise sarı güller. Minnet hissi, sıcak sevgiyi ve teşekkürü kalpten yansıtan çiçeklerdir. Bununla birlikte beyaz güller de temiz hislerinizi öğretmenleriniz için paylaşmanıza yardımcı olabilecek çiçeklerdir.
  • Karanfiller de öğretmenlerin emekleri için teşekkür notu ileten bir çiçek olacaktır.
karışık çiçekler
Ürüne Gitmek İçin Buraya Tıklayın!
  • Bir diğer seçeneğimiz ise karışık çiçek buketleri. İçinde her renkten çiçekler olan birbirinden güzel buketlerden birini öğretmeninizi için tercih edebilir, onu çok mutlu edebilirsiniz.
  • Bununla birlikte öğretmenler gününe özel olarak hazırlanan çiçek tasarımlarına da göz atabilir, öğretmeninize özel bir minyatür bahçe siparişi verebilirsiniz.

İçeride ne konuşulduğunun hep bir sır olarak kaldığı öğretmenler odasında yıllar sonra ismimiz geçer yeniden böylece. Çok şeyden emin olamasak da bundan eminiz. Hatta belki de yeni öğrencilerine sizin haylazlıklarınızı ve nasıl “Hababam” olduğunuzu anlatıyor öğretmeniniz. Siz de insanlara Mahmut Hocanız olan o çok tatlı insanı.

mahmut hoca
Görsel Kaynak: Tenor

Öğretmenler Günü Sözleri ve Öğretmene Alınabilecek Çiçekler yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.