kadınlar günü etkinliği

8 Mart Kadınlar Günü, emekçi ve fedakar tüm kadınların başarılarına odaklanmak ve küresel eşitlik mücadelesi için kadınları teşvik etmek için kutlanan önemli bir gündür. Bu yüzden böylesine önemli bir günde, tüm kadınlar anılmayı hak eder.

Peki 8 Mart Kadınlar Günü’nde yapılabilecek etkinlik önerileri nelerdir, bu muhteşem günde hangi aktiviteler yapılabilir? Önerilerimiz aşağıdaki şekilde…

Güne Motivasyonunuzu Artıracak Ted Konuşmalarını Dinleyerek Başlayın

Son birkaç yılda, kadınlar tarafından yüzlerce inanılmaz TED Konuşması yapıldı. Bu konuşmaların hepsi kadınları teşvik etmeye yönelikti. Siz de kadınlar için böylesine önemli bir günde bu konuşmalardan birini dinleyerek güne motivasyonla başlamaya ne dersiniz?

Görsel: Ted

Feminizm ve kadınların sorunları ile ilgilenen herkes için düşündürücü konuşmalar içeren önerilerimiz:

 • Hepimiz Feminist Olmalıyız – Chimamanda Ngozi Adichie
 • Utancın Bedeli – Monica Lewinsky
 • Unlock the intelligence, passion, greatness of girls – Leymah Gbowee.
 • Color blind or color brave? Mellody Hobson
 • The dangerous ways ads see women – Jean Kilbourne

Kadınlar Günü Etkinliklerine Katılın 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Türkiye’nin her yerinde kadınlara özel birçok etkinlik var. Bugün isterseniz neşenizi yerine getirecek bir konsere gidebilir, isterseniz de sizi keyiflendirecek bir aktiviteye katılabilirsiniz.

Tercihiniz aktivitelerden yanaysa, gidebileceğiniz aktivitelere yönelik önerilerimiz aşağıdaki şekilde:

Mutfak Sanatları Akademisi – Çikolata Butiği

Çikolataya bayılan kadınların 8 Mart’ta kaçırmaması gereken etkinliklerden biri olan Çikolata Butiği’nde; kuru meyveli fıstıklı madlen, hindistan cevizli trüf ve portakallı pralin nasıl yapılır öğrenmek için hazır olun!

Görsel: Biletix
 • Yer: Mutfak Sanatları Akademisi (MSA),
 • Fiyat: 310 TL
 • Adres: Meydan Sok. Beybi Giz Plaza B Blok No: 123-136 Ayazağa 34398 Maslak / İstanbul

 Masterpiece Galata Resim – Kadınlar Günü Özel 

Resim sanatına karşı bir ilginiz varsa, bu etkinlik tam size göre. Deneyim sahibi olmanıza gerek yok, çünkü burası bir resim kursu değil, güzel müzikler eşliğinde geçireceğiniz bir keyif seansı. 

Görsel: biletix
 • Yer: Masterpiece Galata
 • Fiyat: 110 TL
 • Adres:  Müeyyedzade Mah. Hoca Ali Sok. No.15 A Beyoğlu / İstanbul

Masterpiece İzmir Heykel – Kadınlar Günü Özel – Blossom 

Heykel sanatına karşı bir ilginiz varsa, bu etkinlik tam size göre. Heykel konusunda deneyim sahibi olmanıza gerek yok, çünkü burası bir heykel kursu değil, güzel müzikler eşliğinde geçireceğiniz bir keyif seansı. 

Görsel: studiomasterpiece
 • Yer: Masterpiece İzmir
 • Fiyat: 90 TL
 • Adres: Alsancak Mah. Yüzbaşı Şerafettin Bey Sok.No. 42 Konak / İzmir

Kadınların Gücünü Hissedebileceğiniz Filmler İzleyin

Birçok sektörde olduğu gibi film endüstrisinde de erkeklerin baskın rol oynadığı biliniyor. San Diego Eyalet Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma da bu iddiayı kanıtlar nitelikte. Araştırmaya göre, 2016’da en yüksek gişe hasılatı oluşturan 250 filmin yönetmenlerinden sadece % 7’si kadın ve kadınlar konuşma olan sahnelerdeki rollerinin sadece % 32’sinde aktif.

Film endüstrisinde kadınlara karşı yapılan bu adaletsizliğe hayır demek için, bu akşam neden kadınlarla alakalı bir film izlemiyorsunuz? En iyi arkadaşlarınızı, iş arkadaşlarınızı veya ailenizi yanınıza alıp, bir kadın yönetmen tarafından yönetilen (veya kadın merkezli bir kadroya sahip) muhteşem bir film izlemek için en uygun gün bugün!

13. Madde (13th)

Ava DuVernay tarafından yönetilen bu güçlü belgesel, Amerika’da ırkçılığa bağlı baskılar sonucu suçluya dönüşen Afrika kökenli insanların nasıl bu hale geldiğini eleştirel bir bakış açısıyla anlatıyor.

Görsel: oscar.go

Holigan Serçe (Hooligan Sparrow)

Bir başka sürükleyici belgesel olan bu film, Çin’de suistimal edilen altı kız için adalet arayan insan hakları aktivisti Ye Haiyan’ı mücadelesini konu alıyor. Filmin yönetmeni ise Nanfu Wang.

Görsel: imdb

Diren (Suffragette)

Kadınların oy kullanma hakkı üzerine inşaa edilen film, tarihin en önemli sosyal hareketlerinden birine göz alıcı bir bakış sunuyor. Filmin yönetmeni ise Sarah Gavron.

Görsel: imdb

Gizli Sayılar (Hidden Figures)

Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monae’nin başrollerini paylaştığı bu film, NASA’da görev yapan üç siyah Amerikalı kadının, ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar ırkçılık yüzünden farklı muamele gördüğü gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor.

Görsel: imdb

Hayatımızın merkezi kadınlarımız için 8 Mart Kadınlar Günü’nde aktivite önerilerimiz bu şekilde. Şimdiden tüm emekçi dünya kadınlarının Kadınlar Günü kutlu olsun!

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required