Taraflar yerlerini aldı. Bir yanda uzun bıyıkları ile dikkat çeken tosun sarman, diğer yanda tüm güzelliğini sergilemeye çalışan orkideler! Bu kavganın kazananı sizce kim olacak?

Gerçekçi olmak gerekirse kediler her zaman kazanır. Bunu hepimiz çok net biliyoruz değil mi? Küçük, patili dostlarımız hayatımızın neşe kaynağı. Onlara bir kez alıştık mı, onlarsız bir hayat hayal dahi edilemiyor. Ancak evlerimizin güzel kızları bitkilerimiz ile bir derleri oldukları aşikar. Bazı kediler naif hareketleri ile saksıların yanına bile yaklaşmazken, bazı haylazlar sanki kendi kumları yokmuş gibi saksı topraklarınıza sulanır, yeşil yaprakları şapır şupur yer!

Köpekler daha akıllı ve söz dinleyen hayvanlar olduğu için onlara bitkilerinize zarar vermemeyi öğretebilirsiniz. Ancak kediniz için bu durum geçerli değil. Öğrenemeyeceğinden değil elbette. Ancak her kesinini canı istemeyebilir, biliyorsunuz. Peki bir yolu yok mu kedili evde çiçek büyütmenin? Kedimi nasıl çiçeklerimden uzak tutacağım diyenler, buraya.

1- Kedinizi oyalayabilecek alternatifler bulundurun.

oyun oynayan kedi
Görsel: Annapolis Animal Hospital

Kediler de sizin çiçeklerinize bayılmıyor arkadaşlar. Yalnızca birazcık canları sıkılıyor. Bu sebeple bitkilerinizi biraz karıştırıyor olabilirler. Bu sebeple onlara daha fazla oyuncak alarak alternatif oluşturabilirsiniz.

2- Kedi kumunuzu daha düzenli ve sık temizleyin.

saksıyı deviren kedi
Görsel: Contented Creatures

Eğer kediniz saksılarınızın içine tuvaletini yapmaya başladıysa bunun sebebi yüksek ihtimalle kumunun temiz olmamasıdır. Kediler alışkanlıkları olan hayvanlardır ve kum türlerinin bile değiştirilmesinden çoğu zaman memnun olmazlar. Eğer kendi kumunu bırakıp bitkilerinize musallat olduysa bunun sebebi yüksek ihtimalle kum kirliliği veya değişikliğidir.

3- Zararsız, pet kovucu spreyleri deneyin.

rahatsız kedi
Görsel: pets for home

Kedilere zararlı olmayan, sadece sevmedikleri kokular yayan spreyler var. Veterinize danışarak bir tanesini satın alın ve bitkilerinize sıkın. ASLA KEDİNİZİN ÜZERİNE SIKMAYIN. Kediler zamanla bu konuyu çiçeklerinizle özdeşleştirecek ve onlara yaklaşmayacaktır.

4- Saksı kafeslerini deneyin.

çiçek kafesi
Görsel kaynak: Amazon

Sevimli kediciğinizin minik patilerini sokarak bitkinize ulaşmasını engelleyecek bir diğer yöntem ise teller. Tabii ki kedilerimizi değil, bitkilerimizi koyuyoruz kafese arkadaşlar 🙂

5- Saksılarınızı bant ile kaplayın.

saksıda uyuyan kedi
Görsel Kaynak: cutest paw

Saksılarının etrafına boylu boyunca bant kaplayın. Koli bandı gibi kalın formda bantları ters çekilde yerleştirin. Böylece kediniz yaklaştığı zaman tüyleri yapışacak ve bu durumdan hoşlanmayacaktır.

6- Kedilerin sevmedikleri bitkileri yetiştirmeyi tercih edin.

sevimli kedicik bitkileri yiyor
Görsel Kaynak: learning with experts

Biliyorsunuz ki onlar birer asilzade. Her bitkiyi yemeye çalışacaklar diye bir kaide yok. Kedilerin pek hoşlanmadığı bitkiler de bulunuyor. Sardunya, kadife çiçeği (marigolds), petunya, lavanta çiçeği ve yaprak güzeli dibi bitkileri yetiştirerek kedinizin ilgi alanı dışında bir tercih yapabilirsiniz. (Kaynak: Blog.CicekSepeti.com)

7- Kedi otu yetiştirin.

ot yiyen kedi
Görsel Kaynak: Instruct ables

8- Çiçeklerinizi kedilerinizin kolay ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın.

duvarda saksılar
Görsel Kaynak: Growing Spaces

Artık bunlar da size yardımcı olmuyorsa çiçeklerinizin yerini değiştirmeyi deneyin. Eğer balkonda bakabileceğiniz tarz bitkileriniz varsa balkona taşıyın. Ama ben salonumda olsunlar istiyorum diyorsanız yerden yüksekte, mümkünse duvarda bulundurun. Kedilerinizin zıplayarak ulaşamayacakları bir yerde olursa çiçekleriniz zarar görmeyecektir.

 

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required