Rengarenk çiçekler yılın her mevsimi ruhumuza neşe katar. Ancak genellikle bahar ve yaz aylarında gösterirler kendilerini. Bu yazıda sizler için kış aylarında açan rengarenk 10 çiçeği derledik!

Çiçekler hayatımızın o kadar içindedir, enerjileri öyle gerçektir ki; yolda geçerken burnumuza gelen bir papatya kokusu, baharın iliklerimize işlettiği ıhlamur kokusu, masamızda çiçeklendiğini gördüğümüz küçük kaktüsün neşesi, hepsi bize hayatın enerjisini yansıtır. Daha çok sıcak havalarda karşılaştığımız rengarenk çiçekler kış aylarında bize hiç gülümsemeyecek mi diye üzülenler, bu yazımız sizler için. İşte karşınızda kış mevsiminde rengarenk çiçeklerini sergileyen nadide 10 bitki!

1- Kasımpatı

krsizantem kasımpatı
Görsel Kaynak: Home Improvement Base

Papatyagiller familyasından olan Kasımpatı, krizantem adı ile de bilinir. Rengarenk çiçeklerini sergilemek için yaz mevsimini beklemeyen krizantem, kasım ayında sevenlerine kavuşur.

2- Şebboy

şebboy
Görsel Kaynak: Sevimli Ev

Zariflik için bir başka kelime daha düşünecek olsak Şebboy bizim için iddialı bir aday olabilirdi. Renk tonu, güzelliği, kokusu, her şeyi ile görenleri kendine aşık edebilen bir çiçek şebboy. Tem muz sonunda ekilen tohumları ilk ürünlerini kış aylarında vermeye başlar. Çok soğuklardan hoşalanmayan şebboy, don olmayan yerlerde kışın da güzelliğini sergileyebilir.

3- Helleborus

helleborus
Görsel Kaynak: World of Flowering Plants

Düğün çiçeğigiller familyasından gelen bir çiçek Helleborus. Ülkemizde de doğal olarak yetişen iki çeşidi vardır. Çiçeklerinin tonları genellikle kırmızı, bordo ve pembe tonludur.

4- Aslanağzı

aslanağzı
Görsel Kaynak: promoleader

Aslanağzı çiçeği ile çocukken oynamamış olan var mıdır acaba? Düşük bir ihtimal belki. Bahçelerin vazgeçilmezi, ilginç şekli ile bol çiçekli yapısı ile kışa çok yakışan bir çiçek!

5- Çuha Çiçeği

çuha çiçeği
Görsel Kaynak: GramUnion

Çuhaçiçeğigiller familyasından gelen Çuha Çiçeği sarı, kırmızı, mor, pembe gibi bir çok renkte olabilir. Eylül – ekim arasında dikimi yapıldığında kış ortasında açarak yaz başına kadar çiçeklerini koruyabilir.

6- İris

iris çiçeği
Görsel Kaynak: Zoom Me

Çok yıllık bir bitki olan iris güzel kokusu ile bilir. Ancak bunun yanında rengarenk çiçeklerinin tonunu da görmezden gelmek olmaz. Bazı türleri kış aylarında uykuya geçer. Çok soğuk olamayan bölgelerde ve evlerde kış mevsimini de taçlandırabilir.

7- Açelya

açelya
Görsel Kaynak: Old Farmer’s Almanac

Ilıman iklimlerin güzel kızı Açelya fundagiller familyasından gelir. Pembe beyaz tonlu çiçekleri ile kışınıza eşlik etmesini istiyorsanız ona uygun bir hava sıcaklığı sağlamanız gerekir. Ne fazla sıcak ne de soğuk havalar yarar açelyaya.

8- Sümbül

sümbül
Görsel Kaynak: Wallpaper Cave

Hyacinthaceae türünden gelen sümbül çiçeği soğanlı bir bitkidir. Soğukların fazla olduğu zamanalarda korunması şarttır. Güzelliği gençlerce geç keşfedilen çiçeklerdir sümbül. Öyle ki sümbülün güzelliği keşfedilse tüm özel günlerde sevdiğine sümbül vermek ister insan. Öyle ki renkli, öyle ki mis kokulu ve büyüleyicidir sümbülün çiçekleri.

9- Amaryllis (Nergis Zambağı, Güzelhatun Çiçeği)

güzel hatun çiçeği
Görsel Kaynak: Blog Çiçek Sepeti

Anlamı gurur olan bu etkileyici çiçek sadece ev bakımı için uygundur. Bu sebeple kış mevsimlerinde size eşlik etmekte zorluk çekmez.

10- Akasya

akasya
Görsel Kaynak: Wikipedia

Farklı türlerinde farklı renkler bulunduran Akasya yaklaşık 600 türe sahiptir. Bu türlerden bazıları güzelliklerini kış aylarında saklamaktan hoşlanmazlar ve cümbüş başlar!

Kışın açan renkli çiçeklerden sizin bildikleriniz neler? Bizimle yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

(1) Comment

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required