kurutulmuş çiçekler

Hediye olarak çiçek almak dünyanın en mutluluk verici şeylerinden biri olsa da gün geliyor çiçekler soluyor ve mutluluk yarım kalıyor. Özellikle sizin için değeri olan özel birinden çiçek aldığınızda o çiçekleri solduğu için çöpe atmaya eliniz gitmiyor olabilir. O zaman kurutulmuş çiçeklerle birbirinden güzel objeler ve süslemeler yaparak onları yeniden hayata döndürmeye ne dersiniz? Farklı “kendin yap” örnekleriyle dolu yazımıza geçmeden önce dilerseniz detaylı olarak anlatılan kurutulmuş çiçeklerden mum yapımı içeriğimize de göz atabilirsiniz. Henüz çiçeklerinizi kurutmadıysanız “Nasıl çiçek kurutulur?” konusunda bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuru Çiçekler ile Evde Neler Yapılabilir?

Kurutulmuş bitkileri saklamak yerine farklı şekillerde değerlendirmek istiyorsanız birkaç basit malzeme kullanılarak hem şık hem de kullanışlı ürünler yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak çiçeklerinizi en kullanışlı yöntemle kurutmalısınız. Kurutma işleminin ardından karar verdiğiniz ürünü hazırlamaya başlayabilirsiniz. 

Çerçeve İçinde Kurutulmuş Çiçekler

Kurutulmuş çiçekler, duvarlarda muhteşem bir görüntü yaratıyor. Ancak kurumuş çiçek buketini direkt olarak duvara asmak yerine farklı kompozisyonlar hazırlayarak duvardaki etkisini artırabilirsiniz. Bunun için kurutulmuş çiçekleri silikon tabancasıyla ister bir kağıdın üstüne isterseniz de direkt olarak çerçevenin camına yapıştırabilirsiniz. 

Kurutulmuş Çiçeklerle Kapı Süsü

Kurutulmuş çiçeklerin en sık kullanıldığı yerlerden bir tanesi de kapı süsleri. Eğer tamamen kendi üretiminiz olan bir kapı süsünü evinizin kapısına asmak istiyorsanız kurutulmuş çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Bunun için; çember hazırlayabileceğiniz birkaç kuru dala ya da hazır çembere ihtiyacınız oluyor. Kurutulmuş çiçekleri çemberin üzerine yerleştirdikten sonra kurdele ile süsleyebilirsiniz. Yılbaşı konsepti oluşturmak istiyorsanız kırmızı kurdele ve kozalaklardan da yararlanabilirsiniz.

Kurutulmuş Çiçeklerle Dolu Telefon Kılıfı

Tamamen gerçek çiçeklerden yapılan bir telefon kılıfına sahip olmak için ihtiyacınız olan malzemeler arasında; farklı kurutulmuş çiçekler, şeffaf ve desensiz telefon kabı, şeffaf tutkal, kağıt, kalem, cetvel, bant, makas, plastik bardak, ağız spatulası, reçine, pamuklu çubuk ve aseton bulunuyor. Şık bir görünüm yaratmak için çiçeklerden güzel bir kompozisyon oluşturmaya gayret etmelisiniz. Telefon kılıfının detaylı anlatımı için kurutulmuş çiçeklerle telefon kılıfı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kurutulmuş Çiçeklerden Kolye Ucu

Kurutulmuş çiçekleri daima üzerinizde taşımak istiyorsanız harika kolyeler hazırlayabilirsiniz. Bunun için şeffaf epoksi reçine seti, kolye ucu, kuru çiçekler ve şeffaf dosya edinmeniz yeterli oluyor. Şeffaf dosyayı zemine koyduktan sonra kolye ucunu da çember olarak düşünebilirsiniz. Çemberin içine reçineyi döktükten sonra üstüne kurutulmuş çiçekleri ekleyebilirsiniz. Son olarak çiçeğin reçine içinde kalması için biraz daha reçine ilave etmelisiniz. Kurumaya bıraktıktan sonra kolye ucunuz hazır oluyor. Dilerseniz aynı işlemi silikon kullanarak da yapabilirsiniz.

Hediye Paketi

Kurutulmuş çiçekler hediyelerin ve hediye paketlerinin süslenmesinde de sıklıkla kullanılıyor. Örneğin kendi hazırladığınız bir hediye paketine jüt ip ile beraber kurutulmuş lavanta çiçeğini sarabilirsiniz. Aynı zamanda ev yapımı sabunlarınızı da hem saklamak hem de sevdiklerinize hediye etmek için jüt ip ve beraber kurutulmuş çiçeklerle sarabilirsiniz.

Çiçek Kurutma ile ilgili Merak Edilenler

  • Hava ile Nasıl Çiçek Kurutulur?

Hiçbir kimyasal madde kullanmadan yapılan bu kurutma yöntemi için hava alan, sıcak, nemsiz ve karanlık bir yer seçmek gerekiyor. Çiçekleri böyle bir ortamda 2-5 hafta arası bekleterek başarılı bir şekilde kurutabilirsiniz. 

  • Presleme Yöntemiyle Çiçek Nasıl Kurutulur?

Çiçeklerin kuruduktan sonra kullanım alanınıza göre 3 boyutlu değil de 2 boyutlu olması gerekiyorsa presleme yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için çiçekleri iki kurutma kağıdının arasına yerleştirip üstüne ağırlık koyabilirsiniz. 2-4 hafta içerisinde kurutulmuş çiçekleriniz hazır oluyor.

  • Borax ile Çiçek Nasıl Kurutulur?

Çiçeklerinizi, şeklini başarılı bir şekilde koruyarak kurutmak istiyorsanız borax ile kurutma yöntemini denemelisiniz. Bu yöntemde geniş bir kabın içerisine borax ve çiçekler konuluyor. Ancak kabı ılık ve hava alan bir ortamda bekletmelisiniz. 10 günün ardından çiçekleri kaptan çıkartabilirsiniz. Çiçekleri kullanmadan önce üzerindeki borax maddesini iyice temizlemeyi unutmamalısınız.  

  • Gliserin ile Çiçek Nasıl Kurutulur?

Evde çiçek kurutmak için uygulanabilecek en kolay ve en doğal yöntemlerden bir tanesi de gliserin kullanmak oluyor. İlk olarak 2 ölçek sıcak su içerisine gliserin koymak gerekiyor. Sonrasında 15 cm yüksekliğindeki bir kabın içerisine bu sıvı ekleniyor ve çiçekler de konularak kurutma işlemi başlıyor. Ortalama 6 hafta içinde çiçekler başarılı bir şekilde kuruyor.

Siz de kurutulmuş çiçeklerden yapılan ürünleri incelemek için ciceksepeti.com’a girebilir ve hem kendiniz hem de sevdikleriniz için seçtiğiniz ürünü hemen sipariş edebilirsiniz.

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required