gelin buketi yapımı

Gelin buketi; ufak bir detay gibi görünse de gelinliğin şıklığını ortaya çıkartan en önemli parçalardan bir tanesi oluyor. Düğün sonunda havaya fırlatılacak olsa da gelin buketlerinin hem düğünün konseptine hem gelinin tarzına hem de gelinliğe uygun olarak özenle seçilmesi gerekiyor. Hayallerinizdeki gelinlikle uyumlu gelin buketini kafanızda çoktan tasarladıysanız birkaç ufak noktaya dikkat ederek evde kendi gelin buketinizi kendiniz yapabilirsiniz. Gelin buketinde aylara göre çiçek seçimi yaparken size yardımcı olabilecek yazımızı da mutlaka okumalısınız. Ayrıca gelinlerin çiçek atma adeti nereden geliyor diye merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Gelin Buketi Yapmanın Püf Noktaları

Evde gelin buketi yapımına ilk olarak canlı çiçek mi yoksa yapay çiçek mi kullanılacağına karar vererek başlamak gerekiyor. Genellikle ev yapımı gelin buketlerinde yapay çiçekler kullanılıyor. Hangi tür çiçeği seçmiş olursanız olun bitkinin dallarında bulunan fazla yaprakları temizlemeli ve yalnızca üst kısımda yer alan çiçeklerle yaprakları bırakmalısınız. Birden fazla farklı çiçek kullanılacaksa çiçeklerin formlarının ve renklerinin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Çok sayıda canlı renklere sahip çiçek varsa aralarına yeşil yapraklı dallar ekleyerek çiçekler arasında çok daha soft bir geçiş oluşturabilirsiniz. Soft geçişi desteklemek adına beyaz gülleri de mutlaka en dışa yerleştirmek gerekiyor. 

Gelin çiçeği buketinin yerleşimi tamamlandıktan sonra saplarının uzunluğu da mümkün olduğunca eşitlemelisiniz. Ardından çiçek bandı ya da silikon kullanarak çiçekleri birbirine sabitleyebilirsiniz. Çiçek bandının görünmemesi için kurdele ya da benzeri malzemeyle gelin buketinin gövdesini sarmalısınız. Tercihinize göre kurdeleyi fiyonk yapabilir veya aşağıya sarkacak biçimde uzun bırakabilirsiniz. Kurutulmuş çiçeklerin kötü koku yaymaması ve kırılıp dökülmemesi için buketin üstüne sabitleyici spreylerden sıkabilirsiniz.

Gelin Buketi Yapımında Kullanılacak Malzemeler

Gelin buketi yaparken bitkilerin saplarını ve dallarını rahatça kesebilmek için bir çiçek makasına ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanı sıra çiçekleri birbirine sabitlemek ve buketin dağılmasını önlemek için çiçek bandı edinmelisiniz. Tercihe göre silikon da kullanabilirsiniz. Ancak silikon kullanacağınız zaman bir silikon tabancasına da sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra gelin buketini oluşturan en önemli malzemelerin başında çiçekler geliyor. Birbiriyle uyumlu ve hem renk hem de konsept bakımından bütünlük oluşturabilecek çiçekler seçmeye özen göstermelisiniz. 

Gelin buketi yaparken kullanılacak diğer malzemeler; tamamen düğünün konseptine, gelinliğe ve gelinin zevkine göre değişkenlik gösteriyor. Hemen hemen her gelin buketinde kurdele kullanılıyor. Tercihe göre gelin buketini keten kumaş ya da tül gibi malzemelerle de süsleyebilirsiniz. Çok daha ışıltılı bir gelin çiçeği hazırlayabilmek için incilerden, parlak taşlardan ve simlerden yararlanabilirsiniz. Sade bir gelin çiçeği istiyorsanız oluşturduğunuz buketi yalnızca bir kurdele bağlayarak da nihai haline getirebilirsiniz.

Gelin Buketi ile ilgili Merak Edilenler

  • Kır Düğünlerinde Hangi Renk Gelin Buketi Kullanılır?

Kır düğünlerinde genellikle açık tonlardaki bahar çiçekleri tercih ediliyor. Açık mavi, pembe ve beyaz renklerdeki çiçeklerle uyumlu kurdeleler kullanılarak güzel bir konsept oluşturulabiliyor.

  • Salon Düğünlerinde Hangi Renk Gelin Buketi Kullanılır?

Otel veya salon düğünlerinde genellikle koyu renklerdeki gelin buketleri tercih ediliyor. Bunun için eflatun, bordo, kahverengi ve turkuaz tonlarındaki buketlere yönelebilirsiniz. Çiçekleri gümüş veya gold taşlarla ve incilerle süsleyebilirsiniz.

  • Gelin Buketi Seçiminde Gelinin Boyu Etkili mi?

Uzun boylu gelinler için genellikle dağınık gelin buketleri önerilirken kısa boylu gelinlere yuvarlak şekilli gelin buketleri çok daha fazla yakışıyor.

  • Kış Mevsiminde Gelin Buketlerinde Hangi Çiçekler Olmalı?

Kış düğünlerinin konseptine göre genellikle gelin buketlerinde gül, kardelen, zambak, lale ve orkide kullanılıyor. 

Kendi gelin buketinizi yapmak için yeterince zamanınız ve enerjiniz yoksa birbirinden güzel gelin buketlerini ciceksepeti.com’dan inceleyebilir ve düğününüzün konseptine en uygun olanını hemen satın alabilirsiniz. 

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required