gelin tacı

Her bir detayını ince ince düşündüğünüz o güne çok az kaldıysa ve henüz gelin tacınız konusunda bir karar vermediyseniz, şu an en doğru yerdesiniz! Hayatınızın dönüm noktalarından birinde tüm dokunuşların size ait olmasını istiyorsanız, yalnız değilsiniz. Özellikle yaz mevsiminde nikah ve düğünlerin başlamasıyla birçok çiftin her detayın mükemmel ve unutulmaz olmasını istemesi oldukça normal. Her yıl evlilik tercihleri ve buna bağlı olarak trendler değişse de kendinizden bir şeyler katarak yaptığınız her bir detay özel gününüzü bu trendlerin karşısında çok daha güzel ve anlamlı kılacaktır. Evlilik ve aile hayatı için ilk adımı atacağınız bu özel gün yaza denk gelmiyorsa ve çiçeklerin enerjisinden faydalanmak istiyorsanız, ‘Gelinleri Güzelleştirecek Sonbahar Çiçekleri’ başlıklı yazımız sizlere yardımcı olabilir. Şimdi, o güzel gelinliğinizi tamamlayacak olan gelin tacını yapmaya başlayalım!

Evde Çiçekli Gelin Tacı Yapmanın Püf Noktaları

Aradığınız tacı bulamadıysanız, ya da her şey size ait olsun istiyorsanız, evde gelin tacı yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. Önemli olan doğru malzemeleri seçmeniz ve çiçeklerinizin güzelliğini tacınızın tasarımına yansıtabilmeniz. Eğer nedimelerinizin de taç takmasını istiyorsanız, taç yapımını bir etkinliğe dönüştürebilir ve hep birlikte eğlenerek yapabilirsiniz. 

Öncelikle taç yapımına geçmeden önce model konusunda karar vermenizde fayda var. Gelin tacınızın çiçekli olması konusunda kararınızı verdiyseniz, başınızın üzerinde ya da alnınızda durabilecek daire bir model seçebilirsiniz. 

Eğer saçlarınızı toplu bir şekilde kullanarak, gelinliğinizin sırt dekoltesini ön plana çıkarmayı düşünüyorsanız, yarım ay şeklindeki taç modelleri sizin için daha uygun olacaktır. Taç yapımı sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri malzemelerinizin dayanıklı ve kaliteli olmasıdır. Böylesine özel bir günde yaşanabilecek her aksiliğe karşılık özellikle yapım aşamasında kullandığınız teli iki kat olacak şekilde ayarlamanız, daha rahat hissettirecektir. 

Çiçekli Taç Yapımında Kullanılacak Malzemeler

Çiçekli taç yapımı, aslında diğer taç modellerine nazaran daha kolaydır. Hepimiz, çocukken en az bir kez papatyadan taç yapmaya çalıştığımızı düşünecek olursak, gelin tacı yapımının düşündüğünüz kadar karmaşık bir şey olmadığını görebilirsiniz. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz o gün için saçlarınızı süsleyecek tacın modelini seçtiyseniz, artık başlayabilirsiniz! 

Malzemeler

  • Çiçek bandı (Yeşil Renk)
  • Makas
  • Zanaat Teli (İnce Tel)
  • Çiçekler
  • Yeşillik
  • Yapıştırıcı

Şimdi aşama aşama hayalinizdeki gelin tacını birlikte yaratalım;

Aşama 1- Tacın Boyutu

Tacınızın boyutunu ayarlamak için kullanacağınız teli kafanıza sarın ve ölçü alın. Bu noktada değerli olan ise düğün gününüzde saçınızı yapacağınız modeldir. Eğer saçlarınız kabarık bir modelde olacaksa, ölçüyü almadan önce saçınızı aynı modelde toplamanız, o gün geldiğinde tacınızın ölçüsünün yanlış olmaması açısından önemlidir. Ölçüyü almanızın ardından telin tamamını mümkünse yeşil renk çiçek bandı ile kaplayın. Bu kaplama işlemini iki kez yapabilir bu sayede daha kalın ve sağlam bir taç elde edebilirsiniz. 

Aşama 2- Yeşillikler

Bantladığınız telin üzerine seçmiş olduğunuz yeşillikleri sarmaya başlayın. Bu işlemi yapıştırarak da yapabileceğiniz gibi aynı zamanda telin etrafına yeşilliklerin dallarını dolayarak da yapabilirsiniz. Yine birkaç kez dolama işlemi yapmanız, tacınızın sağlamlığı açısından faydalı olabilir. 

Aşama 3- Çiçekler

Kullanmak istediğiniz çiçekleri yapıştırma işlemine geçmeden önce renklerine göre kategorize etmeniz, işlem sırasında size kolaylık sağlayabilir. Ardından her bir çiçeği köküne yakın bir şekilde çiçek makası ile 4-5 cm civarında kesin. Kesme işlemini tamamladıktan sonra, renklerine göre kategorize ettiğiniz çiçekleri dilediğiniz tonlarda kapladığınız yeşilliklerin üzerine yapıştırıcı yardımıyla yerleştirin.

Aşama 4- Son Dokunuşlar

Aşamaları tamamlamanızın ardından, gelin tacınız için belki de en önemli kısım olan sağlamlaştırma aşamasına geçin. En özel gününüze yakışan gelin tacınızın mükemmel olması için öncelikle fazlalık olarak görünen küçük dalları, sapları makas yardımı ile kesin. Dilerseniz, sağlamlığını garantilemek için son bir kez bant ile üzerinden geçebilirsiniz. 

İşte sadece sizde olan ve tamamen size ait gelin tacınız hazır!

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required