saksı çiçekleri bakımı

Evde yetiştirmek için seçtiğiniz her bitki, dikkatli ve özenli tutumunuz sayesinde sizi mutlaka solmayan yaprakları ve rengarenk çiçekleri ile ödüllendirir. Evlerin süsü olan saksı çiçeklerine bir kez bakmaya karar verdiyseniz, bitki bilgisine ihtiyaç duyarsanız. Dikkat etmeniz gereken başlıklar ise ana hatları ile aşağıdaki gibidir;

  • Sulama
  • Toprak bakımı
  • Çiçeklerin çoğaltılması

Saksı Çiçeklerinin Sulanması

Çiçek bakımında en kritik husus, bitkilerin toprağındaki nem seviyesidir. Gereğinden fazla sulama yapmak, köklerin çürümesine neden olabilir. Bu tip durumlardan korunabilmek için her şeyden önce drenajlı bir saksı edinmelisiniz. Fazla sulama yapıldığında saksıdaki suyu tahliye edebilen drenaj delikleri, çiçeklerinizin adeta sigortasıdır. Saksı çiçeklerinizin hangi aralıklarla ve ne kadar sulanması gerektiğine ise topraklarının nemi emme hızına, mevsimsel özelliklere, çiçeklenme dönemlerine ve bitkinin kök özelliklerine göre karar vermelisiniz. Her bitkinin farklı özellikleri bulunmakla beraber sulama ile ilgili prensipler basittir.

1) Çiçeklerinizi her zaman saksının üstünden sulamaya dikkat etmelisiniz.

2) Suyun, saksıdaki tüm toprağı geçerek köklerin ucuna erişmesi önemlidir.

3) Verdiğiniz suyun miktarı, saksı tepsisine az bir miktar dökülecek kadar olmalıdır. Ancak, saksı tabağında asla su bırakmayın.

4) Bir sonraki sulamaya saksıdaki toprağın kuruluk oranına bakarak karar verebilirsiniz. Zaten çiçeklerinizin yaprakları aşağı doğru bakmaya başlayınca size suya ihtiyaç duyduklarını haber verir.

Saksı Çiçekleri Nasıl Çoğaltılır?

Saksı çiçeklerini çoğaltmak için kullanabileceğiniz vegatatif yöntemler bulunur. Bunlar sırası ile doku kültürü, ayırma – bölme, aşılama, daldırma, çelikleme, köklerle ve gövdeyle üretim metotlarıdır. Her bitkinin farklı biyolojik yapıları olduğu için çoğaltma yöntemleri de birbirinden farklıdır. Örneğin; Afrika menekşeleri çelikleme yöntemi ile çoğaltılırken, sardunyalar köklerinden ayrılarak çoğaltılır. Bir bitkiyi çoğaltmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, yaşam döngüsünün hangi evresinde olduğunu bilmektir. Örneğin; bazı saksı çiçekleri ilkbahar aylarında çoğaltılırken, bazılarını ise sonbahar aylarında çoğaltmak için uygundur. Böylece ana gövdeden ayırdığınız parçanın yaşama tutunma şansı artarken bitkiniz de küsmemiş olur. Çiçeklenme dönemleri çoğaltma için uygun bir zaman değildir. Aslında özenle bakılan her bitki, kendi yöntemleri ile size sessizce çoğaltılmak için hazır olduğunu anlatır. Öyle ki; gövdeden çıkan minik bir sürgün, soğanın hemen üstünde yetişmeye başlayan yeni bir soğancık ya da kökten gelen ufak gövde size göz kırpmaya başlar.

Saksı Çiçeklerinde Toprak Bakımı

Saksı çiçekleri zarif ve narin olur, şefkat ve ilgi bekler. Onları sadece sulamak ve ihtiyaç duydukları ışığı temin etmek yeterli değildir. Saksı ve toprak değişimlerini de zamanında yapmanız gerekir. Su; toprakta bulunan, köklerin çekmediği vitamin ve minerallerin zaman içinde akıp gitmesine neden olur. Bu durumu telafi etmek için gübreleme yapmanız gerekebilir. Ancak bayat ya da eskimiş bir toprağı ne kadar gübreleseniz de ilk günkü verimi alamazsınız. Bu nedenle saksı çiçeklerinizin toprak bakım ve değişimini yılda bir kez yapmanız gerekir. Toprak değişim, doğanın da uyandığı bahar aylarında yapılmalıdır. Bazı bitkiler için sonbahar ya da kış mevsiminde değişim yapılabilse bile çoğu bitki için doğru zaman mart ve nisan aylarıdır. Çiçeklenme dönemlerinde ise gübre desteğine ve sulamaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyar.

Çiçek Bakımı İçin Sık Sorulan Sorular

1) Çiçeğim yeterince ışık alıyor mu? 

Az ya da fazla ışık çiçeğinize zarar verir. Az ışık alan çiçekler, ince ve uzun gövdeli olurlar. Işığa ulaşmak için boyları uzar. Çok alanların ise yaprakları sararır. 

2) Çiçeğim büyümek için yeterince oksijen alıyor mu?

Topraktaki oksijen miktarı azaldıkça büyüme durmaz ama azalır. Örneğin, saksıya çok su vermek, toprak arasındaki boşlukların oksijen yerine su ile dolmasına neden olacaktır. Bu yüzden drenaj sistemi oldukça önemlidir.

3) Çiçeğimi büyütmek için ısı yeterli mi?

Ilıman iklime uygun çiçeklerin ihtiyaç duyduğu ısı ortalama 24 ile 30 derece arasındadır. Bundan daha sıcağı çiçeklerinizin kurumasına sebep olur. Aynı şekilde düşük ısı ise çiçeğinizin büyümesini yavaşlatır, cılız kalmasına neden olur. 

(1) Comment

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required