siyah gül

Siyah güllerle ilgili birçok tartışma söz konusu. Çoğu insan siyah gül olduğuna inanmıyor. Bu güllerin doğal olmadığı ve boya ile siyaha dönüştürüldüğü iddia ediliyor. Belki yurtdışında yaşasak biz de böyle düşünürdük, ama bizim bu şekilde düşünmemek için bir nedenimiz var. ‘‘Siyah gül var mı yok mu?’’ tartışmasına katılmamamızın sebebi, siyah güllerin sadece ülkemizin topraklarında yetişmesi. Evet yanlış duymadınız, siyah güller doğal olarak sadece Türkiye’de yetişiyor. Bu yüzden doğal olduğundan yüzde yüz emin olabilirsiniz.

Görsel: snaplant

Doğal Siyah Gül Nerede Yetişir?

Sadece Türkiye’de, Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen siyah gül, Fırat’ın suları ile beslenen son derece nadir bir çiçek ve eşsiz bir doğal güzelliktir. Var olan tek doğal siyah güller burada yetişir. Bu bölgede büyüyen çiçeğin toprağının çok özel koşulları vardır, belirli bir pH seviyesi gerektirir. 

Çiçek ilk önce kırmızı açmasına rağmen, yaz sezonuna geçişle birlikte siyaha döner. Yılın geri kalanında ise koyu kırmızı bir renktir.

Siyah Gül Nasıl Yetiştirilir? Hangi Mevsimde Yetişir?

Siyah güller günümüzde genellikle sera ortamında yetiştiği için ilkbahar, yaz, sonbahar, kış hiç farketmeksizin tüm mevsimlerde yetişir. Serayı tercih etmeyenler için ise ilkbahar ve sonbahar mevsimleri en uygun mevsimlerdir.

Siyah gül yetiştirme aşamasına gelecek olursak, siyah gül tohumunu ektikten sonra bol sulama yapmanız gerekiyor. Diğer güllere göre daha geç gelişen siyah güllerin yerini değiştirmemenizde fayda var. Çünkü toprak, siyah güllerin renginin korunmasını sağlıyor. Yerini değiştirdiğinizde siyah tonun başka renklere döndüğünü görebilirsiniz, aman dikkat! Gelişmeye başladıktan sonra ise, güllerinize düzenli budama ve aşılama yapmanız gerekiyor. 

Yapay Siyah Gül Nasıl Üretilir?

Doğal siyah güller sadece Halfeti’de yetiştiği için, bu güllere karşı büyük bir tutku duyan fakat ulaşamayanlar yapay siyah gülleri evde kendileri de üretebilir. 

Nasıl mı?

Bunun için kırmızı gül ağacı (ne kadar koyu o kadar iyi), plastik bir kap, su ve siyah gıda boyası yeterli olacaktır.

Malzemeleriniz hazırsa, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Yapmanız gereken ilk şey, gül ağacını yarı gölgeli bir yere, güneşin gün boyunca doğrudan vurmadığı bir köşeye yerleştirmektir.
  • Gülünüzü köşesine yerleştirdikten sonra, bir kap alın ve kabınıza beş bardak su ve büyük bir kaşık siyah boya ekleyin.
  • Sonra, her iki haftada bir bu çözelti ile çiçeğinizi sulayın. Bu işlemi gerektiği kadar tekrar edin.
Görsel: Petals & Roses

Tüm bu işlemleri yaptıktan yaklaşık bir ay sonra, çiçeklerin sanki doğalmış gibi siyahımsı bir ton kazanmaya başladığını göreceksiniz. Bir ayın üzerinden biraz süre geçince ise, gülleriniz tamamen siyah olacak.

Siyah Gülün Anlamı

Masal dünyasından geliyor gibi düşünülen gizemli siyah güllerin büyüsü yüzyıllardır insanların dikkatini çekiyor. Çoğu insana imkansız gibi görünen rengi ile görenleri mistik bir ruh haline sokuyor. Bu imkansız ama gerçek çiçekler, renginden dolayı üzüntü ve veda sembolü olarak düşünülse de, siyah gül için bu durum tam olarak geçerli değildir. Siyahın ölümün rengi olduğu doğru, fakat ölüm her zaman yas tutmanızı gerektirmez. Çünkü ölüm aynı zamanda yeni şeylerin başlangıcı ve keşfedilmemiş bir bölgeye yolculuk da olabilir.

Siyah gül ile ilgili araştırmalarınızı yurtdışı kaynaklardan yaptıysanız, çoğu insanın siyah güllerin varlığına inanamadığını göreceksiniz. Peki siz doğal siyah güllerin varlığına inanıyor musunuz? Hiç siyah bir gül gördünüz mü? Sadece Türkiye topraklarında yetişen bu gizemli çiçek ile ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Bizim ile fikrinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required